Bu Coin Gözünüzden Kaçmasın: Internet Computer ($ICP)👀

Merhaba Kripto Para Severler!

Bu hafta “Bu Coin Gözünüzden Kaçmasın!” serimizde Internet Computer $ICP’yi enine boyuna sizler için inceledik.

👉 Henüz Huobi’ye kaydolmadınız mı? Hemen buradan kaydolun!

Keyifli okumalar!

Bu Coin Gözünüzden Kaçmasın👀 — $ICP

Internet Computer (ICP) Nedir ?

Geleneksel internet yapısını, arka uç yazılım barındırabilecek hale getirerek küresel bir işlem platformuna dönüştürmeyi amaçlayan blokzincirine Internet Computer, bu blockchain’in kullanım amaçlı tokenine ise ICP denir. İnternet hızında ve sınırsız kapasite ile çalışan ilk blockchain olan Internet Computer, akıllı sözleşme hesaplama işlemini gerçekleştirir ve verilerini ölçeklendirir. İnternet hızında çalışmalara olanak sağlar, verileri etkili bir şekilde işleyip saklayabilir ve geliştiricilere güçlü yazılım çerçeveleri sunar.

Internet Computer, aynı zamanda Ethereum ile tamamen uyumlu bir sistem geliştirmeyi ve Ethereum akıllı sözleşmelerinin çalışabileceği bir merkeziyetsiz bulut olmayı amaçlamaktadır. Geliştiriciler; Internet Computer ağını kullanarak, kodlarını doğrudan genel internete yükleyebilir; sunucu bilgisayarlara ve ticari bulut hizmetlerine ihtiyaç duymadan web siteleri, kurumsal bilgi işlem sistemleri ve internet hizmetleri oluşturabilirler.

Blokzincir, tüm bunların yanı sıra geleneksel bilişim teknolojilerinin en büyük sorunlarından biri olan sistem güvenliğine de çözüm getirir ve Büyük Teknoloji şirketlerinin elinde tekelleşen internet hizmetlerini, bu şirketlere ihtiyaç duymadan oluşturmaya olanak sağlar.

Alfa mainnet’i 18 Aralık 2020'de başlatılan Internet Computer, 10 Mayıs 2021'de erişime tamamen açılmıştır.

Internet Computer, DFINITY Vakfı’nın bir projesidir. DFINITY Vakfı, İsviçre merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve Palo Alto, San Francisco ve Zürih gibi şehirlerdeki araştırma merkezlerini denetler. Japonya, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerde de ekipleri bulunan DFINITY, 2016 yılında Dominic Williams tarafından kurulmuştur.

Günümüzde kurumsal BT sistemleri ve internet hizmetleri oluşturmak isteyenler, bunu ancak Microsoft, Google, Facebook ve Amazon gibi Büyük Teknoloji şirketlerinin sunduğu bulut hizmetleri yoluyla yapabiliyor. Yapıları gereği yeterince güvenli olmayan bu hizmetlerin hem güvenlik duvarı ve VPN gibi sistemler ile korunması gerekiyor, hem de tüm bu önlemlere rağmen güvenliği tamamen sağlamak mümkün olmuyor.

Merkezi olan bu hizmetlere bağlılık, güvenlik açığının yanı sıra kullanıcı verilerinin işlenmesiyle ilgili sorunları da ortaya çıkıyor ve alternatif olmamasından dolayı söz konusu şirketlerin tekelleşmesine yol açıyor.

Internet Computer Protocol adlı merkeziyetsiz bir protokol kullanan Internet Computer ise bu sorunları çözmek için tasarlandı. Saldırılara dayanıklı, siber saldırıya uğraması mümkün olmayan ve durdurulamaz bir ortamda kendi yazılımına ev sahipliği yapan Internet Computer, güvenlik duvarı ve yedekleme sistemlerine dayanmayan hizmetler oluşturmayı mümkün kılıyor.

Internet Computer’ı dünya genelinden bağımsız veri merkezleri oluşturuyor. Güvenli bir protokol kullanan bu veri merkezleri, işlem kapasitelerini birleştirerek internet hizmetlerinin oluşturulabileceği tamamen yeni bir tür ortam oluşturuyor. Böylece veritabanları gibi geleneksel BT hizmetlerine duyulan ihtiyaç ortadan kalkıyor ve dolayısıyla blockchain üzerinde geliştirilen internet yazılımı sistemleri kendi kendine yetebiliyor. Mevcut durumda tekelleşmiş olan Büyük Teknoloji şirketleri aradan çıkarılırken, masraflar da büyük ölçüde azalıyor.

“Otonom yazılımı” destekleyen Internet Computer, kullanıcılara verilerinin işlenmesi konusunda garantiler sunan internet hizmetlerini mümkün kılıyor. Herhangi bir sahibi olmadan çalışabilen otonom yazılım, sosyal medya siteleri gibi ana akım hizmetlerin “açık” versiyonlarının oluşturulmasına imkan tanıyor.

Internet Computer’ı erişime açıldığı 10 Mayıs 2021 itibarıyla Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dan 48 veri merkezi, 1.300 düğüm ile destekliyor. Bu sayının yıl sonuna kadar 123 veri merkezi ve 4.300 düğüme, nihayetinde ise binlerce veri merkezi ve milyonlarca düğüme ulaşması bekleniyor.

Internet Computer, Mayıs 2021 itibarıyla saniyede 2,5 blok oluşturabiliyor. Bu sayının yıl sonuna kadar 1.000 civarına ulaşması planlanıyor.

Ağın kullanım amaçlı tokeni ICP’nin ise üç temel kullanım alanı bulunuyor. Ağ yönetimine katılmaya olanak sağlayan ICP tokenler, kilitlendiğinde oy verme işlemini gerçekleştirecek nöronlara dönüştürülebiliyor. ICP token, aynı zamanda Internet Computer’daki işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli bir tür güç olan ve Ethereum blockchain’indeki gas’e benzeyen “döngülere” dönüştürülerek kullanılabiliyor. Son olarak ağın işleyişinde kritik rol oynayanlar da ICP token ile ödüllendirilerek teşvik ediliyor.

Önemli Not: tr.cointelegraph’tan alıntı yapılmıştır.

Bilmeniz Gerekenler

Kısaltması : ICP
Piyasadaki Sıralaması : 27
Market Değeri : 7.56 Milyar Dolar

Mevcut Arz : 173 Milyon
Toplam Arz: 473 Milyon

Internet Computer $ICP | Teknik Analiz

Kripto Market | $ICP Analizi

Piyasaya çıkış yaptığı dönemde oldukça üst sıralarda kendine yer bulan ICP uzun bir süre boyunca satış baskısından kurtulamadı.

İlk günlerde 300$’ın üstünde işlem gören ICP geçtiğimiz aylarda 27$’a kadar inmişti ve pozitif uyumsuzluklarla birlikte 85$-87$ aralığına kadar küçük bir ralli yaptı.

Bu noktadan sonra tekrar yönünü aşağı çeviren ICP bir ara destek bölgesinde kendine yer edinmeye çalışıyor.

Eylül sonunda 40$ seviyelerinde destek bulan ICP tekrar bu bölgeye geriledi. Eylül ayının son günlerinde 40$’ı test ettikten sonra bizim için en kritik seviyelerden biri olan 56$ bölgesini(turkuaz majör direnç bölge) test etti ve bu bölgeyi geçmekte başarılı olamadı.

Yeniden beyaz destek hattına gerileyen ICP’de alıcılar için yeni bir fırsat doğdu bu bölgede. Bu bölge geçtiğimiz günlerde çalıştı ve iki farklı günde bu bölgeye fitil bırakıldı.

Bugün bir çıkış yakalamaya çalışan ICP, Bitcoin’in de 58K$ altında olması sebebiyle çok güç toplayamadı.

ICP’de en kritik seviyelerin 27$-30$ aralığı, 40$ ve 56$ olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin’in yeni bir zirve yaptığı senaryoda ICP’nin 56$’ı rahatlıkla geçmesini bekleriz.

Birçok yatırımcı 250$-300$ seviyeleri için hâlâ umutlu. Bitcoin Dominasyonunun 40’ı aşağı kırdığı senaryoda bu gerçekleşebilir gibi görünüyor. Yatırımcıların yine de adım adım gitmesi ve dikkatli olması da gerekmekte.

Ciddi bir boğa koşusunun başlaması için ilk önce 56$ geçilmeli ve ardından 85$ geride bırakılmalı. Bunu başarabildiğinde ICP için yeni bir sayfa açılmış olabilir.

Kritik seviyelerin grafikte olduğunu hatırlatmak isteriz, bu seviyeler dikkate alınarak hareket edilmelidir. Tüm Huobililere bol kazançlar dileriz.

Burada konuşulanların yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığının altını çizmek gerekir. Tamamen teknik ve temel analiz araçları kullanılarak objektif bir paylaşım yapılmıştır.

Konuştuklarımızın grafikte karşılığı olan değerler olduğunu hatırlatmak isteriz, yatırımcı ve al-satçılara da bu şekilde objektif yaklaşmalarını öneririz.

Bu hafta gözümüzden kaçmasın dediğimiz proje ICP idi. Önümüzdeki hafta görüşünceye dek trend’de kalın!

Bu yazı Kripto Market tarafından eğitim amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Risk Hatırlatması:

1. Dijital varlıklarla işlem yapmak, büyük fiyat dalgalanmaları nedeniyle oldukça risklidir. Yatırım yapmadan önce, lütfen dijital varlıkları kullanarak yatırım yapmanın oluşturacağı tüm riskleri tam olarak anlayınız ve kararlarınızı bu doğrultuda veriniz.

2. Huobi Türkiye tarafından paylaşılan duyuru ve bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan bilgiler üzerinden alınan kararlarla doğrudan veya dolaylı olarak yaşanacak herhangi bir kayıptan Huobi sorumlu tutulamaz.

🚀 Kurulduğu günden bu yana hiçbir güvenlik zaafiyeti yaşamayan kripto para borsası Huobi Global’e buradan kayıt olabilirsiniz: www.huobi.com/tr-tr/register/

📢 Huobi Türkiye’nin güncel kampanyalarını ve etkinliklerini sosyal medyadan takip edin:

Twitter: https://twitter.com/HuobiTurkiye

Telegram: https://t.me/HuobiTurkiye

Telegram Duyuru Kanalı: https://t.me/HuobiTurkiyeDuyuru

Youtube: www.youtube.com/channel/UCzq8qQz77qVlLo5VK-Cuw_A

Instagram: https://www.instagram.com/huobiturkiye/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/huob...

✉️ Soru, görüş ve önerileriniz için destek@huobi.com adresine e-posta göndererek bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Önde Gelen Global Dijital Varlık Alım Satım Platformu Huobi Global'in Resmi Türkiye🇹🇷 Medium Hesabı | www.huobi.com/tr-tr

Dünyanın Önde Gelen Global Dijital Varlık Alım Satım Platformu Huobi Global'in Resmi Türkiye🇹🇷 Medium Hesabı | www.huobi.com/tr-tr